جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی یکی از بهترین روش های جراحی و درمان بیماری ها می باشد . در این مقاله از وب سایت دکتر داود نریمان زاده توضیحات جامعی در مورد خصوصیات انواع عمل های جراحی و مزایای استفاده از روش لاپاراسکوپی در جراحی را برایتان قرا میدهیم . با ما همراه باشید

روش های عمل جراحی :

اصولا عمل های جراحی به دو شیوه انجام می شود عمل جراحی باز و عمل جراحی لاپاراسکوپی . در عمل جراحی باز برش های نسبتا بزرگ مورد نیاز می باشد و سرعت بهبود و ترخیص بیمار نسبت به سایر روش ها بیشتر می باشد . یکی از نکات مهم جراحی باز ماندگاری جای بخیه و شکل ظاهری بدن می باشد . زمان زیادی جهت جوش خوردن بخیه ها نیاز می باشد و بیمار درد بیشتری را نسبت به جراحی لاپاراسکوپی متحمل می شود .

جراحی لاپاراسکوپی laparoscopy از دو کلمه ی لاپار به معنای شکم و اسکوپی به معنی دیدن و تعمق می باشد . این روش از جراحی بدون پارگی و برشهای بزرگ انجام شده و از یک لوله ی باریک و بلند و مجهز به منبع نوری به نام لاپاراسکوپ استفاده خواهد شد .

لاپاراسکوپ از طریق برش کوچک که در شکم انجام می شود وارد محل مورد نظر شده و از آن طریق می توانیم اعضای داخل شکم را جهت جراحی و یا ترمیم مشاهده نماییم . از مهمترین مزایای جراحی لاپاراسکوپی انجام برش های بسیار ریز می باشد که این عمل باعث حفظ زیبایی بدن و کاهش درد بعد از عمل می باشد .و همین باعث می شو د که بیمار داروی ضد درد و آنتی بیوتیک های کمتری مصرف کند و در نتیجه عفونت بعد از عمل به ندرت یافت خواهد شد . از دیگر مزایای جراحی لاپاراسکوپی ایجاد نشدن فتق و پارگی های شکم بوده و زمان بستری بیمار بسیار کوتاه می باشد . همین عمل باعث شده که بیمار بعد از مدت کمی استراحت مرخص شده و تخت های بیمارستان جهت بیماران بعدی آماده خواهد شد . و همچنین باعث کاهش هزینه های بیمارستان خواهد شد .

فیلم عمل لاپاراسکوپی فتق باروش لاپاراسکوپی توسط دکتر داود نریمان زاده

امروزه جراحان در اکثر جراحی های ناحیه شکم از روش لاپاراسکوپی استفاده می کنند و پیشنهاد اصلی آنها این روش می باشد . اما به دلیل اطلاع رسانی کم ، بیماران از این روش جراحی اطلاع نداشته و عمل جراحی باز را به این روش ترجیح میدهند .

یکی از مهمترین عوامل محدود کننده این عمل جراحی نداشتن تجربه کم جراح در این زمینه می باشد . در روش لاپاراسکوپی هیچگونه محدودیت خاصی دیده نمی شود و جراح تقریبا تمامی عمل های محدوده شکم و لگن را به راحتی و در کمترین زمان ممکن انجام خواهد داد . و اکثر جراح هایی که تبحر در این زمینه ندارند در این زمینه اقدام نخواهند کرد و جراحی باز را برای بیماران خود تجویز می کنند .

عمل جراحی لاپاراسکوپی بصورت بیهوشی کامل انجام خواهد شد . ابتدا 2 الی 3 برش کوچک نیم الی 1 سانتیمتری در ناحیه های مرتبط انجام شده و از طریق همین برش ها لوله ی مخصوص لاپاراسکوپ و سایر ابزار های مخصوص مورد نیاز وارد شکم خواهند شد و در ناحیه مورد نظر ترمیم مربوطه انجام خواهد شد .

 

عمل جراحی لاپاروسکوپی در چه بیماری هایی انجام می شود؟

سنگ کیسه صفرا به دلیل وفور آن شایع ترین عمل جراحی لاپاروسکوپی در محدوده شکم است. همچنین برای برداشتن مری، بیماری ریفلاکس معده، بیماری تنگی مری، برداشتن طحال و تقریبا تمام جراحی های زنان، عمل های ارولوژی، فتق های جدار شکم و در برخی موارد انسداد های روده، برداشتن روده باریک و بزرگ، اعمال جراحی لاپاروسکوپی گزینه بهتری محسوب می شود، مشروط بر آن که جراح آموزش لازم را دیده باشد. همچنین با روش لاپاراسکوپی از طریق لوله لاپاروسکوپ می‌توان نمونه‌های بافت را برای نمونه‌برداری (Biopsy) جدا کرد. از کاربردهای روش لاپاروسکوپی در بیماری‌های زنان می‌توان به خارج کردن بافت های اندومتریوز، هیسترکتومی (برداشتن رحم)، رفع چسبندگی‌ها و خارج کردن کیست تخمدان اشاره کرد.

 

جراحی لاپاراسکوپی

لاپاروسکوپی برای چه کسانی خوب است؟

تقریبا تمام بیمارانی که نیاز به اعمال جراحی امعاء و احشا داخل شکم، قفسه سینه و همچنین فتق های جدار شکم دارند، می توانند از این روش کم خطر بهره مند شوند.

ولی بیماران چاق و دچار چاقی مفرط به دلیل مخاطرات بیشتر عمل جراحی باز، بیشتر از این روش سود می برند.

گروه دیگر بیمارانی که از روش لاپاروسکوپی نفع زیادی می برند، بیمارانی هستند که اعمال جراحی لاپاروسکوپی داخل قفسه سینه دارند که با ایجاد دو سوراخ کوچک سه میلی متری در ناحیه قفسه سینه، حین لاپاروسکوپی آنها را از انجام عمل جراحی باز مصون نگه می داریم.

در عمل لاپاروسکوپی، بیمار حدود دو ساعت بی هوشی کامل دارد و بعد از یک روز هم می تواند از بیمارستان به خانه برود و پس از سه تا چهار روز هم حال عمومی بیمار بهبود کامل می یابد و قادر به انجام امور روزمره خواهد بود.

 

نکات مهم قبل از عمل لاپاروسکوپی  :

1- به مدت 12 ساعت چیزی نخورید و نیاشامید. خالی بودن معده، احتمال تهوع طی عمل جراحی یا بعد از آن را کاهش می‌دهد. اگر داروهایی را روزانه مصرف می‌کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا می‌توانید در روز عمل لاپاروسکوپی نیز آنها را مصرف کنید.

2- باید آرایش، جواهرآلات، عینک، لنز چشم و پروتز را پیش از عمل از خود جدا کنید.

3- دو ساعت زودتر از زمان جراحی در بیمارستان حضور داشته باشید.

4- معمولا پیش از عمل، آزمایش خون و ادرار از شما گرفته خواهد شد تا مشخص شود مشکلی که در جراحی اختلال ایجاد کند وجود نداشته باشد. همچنین ممکن است تصویربرداری همچون سونوگرافی، سی تی اسکن یا MRI (ام آر آی) از شما گرفته شود. این آزمایش‌ها نیز به پزشک کمک می‌کند که بتواند تخمدان‌ها و اندام‌های اطراف آن را در زنان بررسی کند تا مشکلی همچون سرطان نداشته باشند.

5- ممکن است پزشک از شما بخواهد که داروهایی جهت آماده‌سازی روده مصرف کنید که موجب تخلیه روده‌ها می‌شود.

 

جراحی لاپاراسکوپی

نکات مهم در بعد از عمل لاپاروسکوپی :

1- پس از عمل، ممکن است درد جزئی و کبودی در ناحیه برش‌ها داشته باشید. تغییر وضعیت می‌تواند به تخفیف درد و ناراحتی شما کمک کند. همچنین در دو روز اول پس از جراحی، داروهای مسکن نیز برای شما تجویز می‌شود. از طرفی ممکن است به علت استفاده از دی‌اکسیدکربن حین عمل برای باز کردن شکم، در ناحیه شانه‌ها و قفسه سینه درد داشته باشید. این درد طی چند روز خود به خود ناپدید خواهد شد.

2- ممکن است به علت استفاده از لوله راه هوایی در ناحیه نای و طی بیهوشی، گلو درد داشته باشید. مصرف آب‌نبات و یا قرص‌های گلو می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

3- در روز جراحی پس از عمل، به هیچ عنوان رانندگی نکنید و به مدت یک هفته از ورزش کردن و بلند کردن اجسام سنگین‌تر از 10 کیلوگرم اجتناب کنید.

4- طبیعی است که به علت بیهوشی، حالت تهوع داشته باشید. شب بعد از جراحی غذاهای سبک مصرف کنید، سپس در روز بعد به رژیم قبلی خود بازگردید. بهتر است به مدت 48 ساعت از نوشیدن نوشابه‌های گازدار خودداری کنید.

5- محل برش‌ها را تمیز و خشک نگه دارید. برای تمیز کردن آن‌ها می‌توانید از آب و صابون استفاده کنید. روز بعد از جراحی می‌توانید بانداژ روی زخم‌ها را بردارید.

6- طبیعی است که تا چند روز پس از جراحی در بیماری های زنان، خونریزی خفیف واژینال وجود داشته باشد.

بنا براین بطور کلی مزایای جراحی لاپاراسکوپی نسبت به جراحی باز به صورت زیر می باشد :

کاهش درد

کاهش زمان بهبودی

کاهش چسبندگی

کاهش هزینه

کاهش خونریزی

کاهش عفونت

کاهش بیهوشی

کاهش مدت زمان جراحی و...

***صفحه ی بهترین جراح کیسه صفرا در تهران از نظر دکتر داود نریمان زاده***

دکتر داود نریمان زاده متخصص جراحی عمومی ، زیبایی ، لاپاراسکوپی ، جراحی دستگاه گوارش که شامل مری ، معده ، روده ها ، کولون و بیماریهای نشیمنگاهی مانند بواسیر یا همورویید ، شقاق یا همان فیشر و نیز جراحی در بیماریهای پستان و تیرویید ، جراحی های زیبایی شکم ، تنه ، ماموپلاستی ، پروتز ، لیفتینگ و....

جهت ویزیت و یا مشاوره با دکتر داود نریمان زاده میتوانید از طریق راه های ارتباطی اقدام نمایید . 
شماره های تماس :     86037552 - 88901384 - 09912010369
جهت مراجعه حضوری می توانید روزهای شنبه تا چهار شنبه از ساعت ۴ بعدازظهر تا ۸ شب به آدرس تهران - ضلع جنوب شرقی میدان فاطمی - ساختمان پزشکان ۲۸ طبقه دوم واحد ۷ مراجعه نمایید .